Kominek jak za dawnych lat

Kominki wracają do aranżacyjnych łask Polaków. Coraz więcej z nich marzy o ich zamontowaniu w swoim domu, a nawet mieszkaniu. W tym ostatnim sprawdzą się jednak raczej kominki zasilane elektrycznie niż tradycyjne modele na drewno.

Generalnie jednak kto tylko może skłania się ku tradycyjnym rozwiązaniom. Choć na co dzień generują nieco więcej obowiązków, to jednak kominek z prawdziwym paleniskiem zapewnia lepsze zabezpieczenie chociażby na wypadek awarii elektrowni czy sieci elektrycznej. Jak wiadomo takie wypadki zdarzają się szczególnie zimą, kiedy źródło dodatkowego ciepła w domu jest niezbędne.

Kominek z otwartym paleniskiem

Posiadający w swoich domach kominki z otwartym paleniskiem nie muszą obawiać się przerw w dostawie prądu. Nawet jeżeli wykorzystywane na co dzień ogrzewanie przestanie działać, to cała rodzina będzie mogła wygrzać się przy kominku. Co więcej, w wielu wypadkach jest on tak zainstalowany, że zapewnia ciepło także w innych pomieszczeniach domu. Wystarczy płaszcz wodny, aby kominek spełniał rolę samodzielnego pieca. Zwolennicy nowoczesności podkreślają, że taki tradycyjny model jest dosyć niebezpieczny z uwagi na ryzyko zaprószenia ognia. Wystarczy jednak odpowiedzialnie zabezpieczyć kominek, aby nie stwarzał zagrożenia dla ludzi i posiadanego dobytku. Najważniejsze będzie tu wyłożenie podłogi materiałem niepalnym.

Wejdź na stronę szalonymax.pl i wybierz kominek dla siebie – biokominki, kozy z płaszczem wodnym, piece i wiele innych

Wkład kominkowy

To zdecydowanie najpopularniejsze obecnie rozwiązanie jeżeli chodzi o kominki. Wkład pozwala połączyć tradycyjny kominek z ochroną pomieszczenia przed ogniem. Co więcej jego zainstalowanie przekłada się na łatwiejsze utrzymanie czystości w otoczeniu kominka. Taki model jest bezpieczny i także zapewnia gospodarstwu domowemu stały dopływ ciepła bez oglądania się na dostawy energii. Wystarczy zadbać o posiadanie wystarczającego zapasu drewna i zapałek. Polana ułożone na palenisku wyglądają pięknie nawet przy zgaszonym ogniu. Tradycyjne kominki trzeba co prawda regularnie czyścić z popiołu, trzeba też sprawdzać komin, ale mimo wszystko w niektórych sytuacjach sprawdzają się o wiele lepiej niż nowoczesne modele elektryczne.

Zastępują bowiem piece, spośród których większość potrzebuje dostaw energii elektrycznej, aby mogły działać. Przez zdecydowaną większość czasu współcześni ludzie mają stały dopływ prądu i nie zastanawiają się nad tym, jak jego brak wpłynąłby na ich funkcjonowanie. Brak dostępu do komputera czy telewizji już wystarczająco niektórych przeraża. Jednak bez nich można żyć. Tymczasem bez ogrzewania w szczególnie ostre zimy nie sposób sobie poradzić. Dlatego właśnie tak istotne jest zabezpieczenie siebie oraz swojej rodziny na taką ewentualność. Kominek tradycyjny w tym kontekście wydaje się mieć zasadnicze znaczenie.

Wybierając kominki do domu, najlepiej wpisać je w projekt jego budowy. Wówczas łatwiej zaplanować ergonomiczny układ oraz zastosować niezbędne materiały. Tradycyjne modele wymagają wzmocnienia fundamentów oraz podłączenia do komina, o czym też trzeba pomyśleć już na etapie planowania.

Jedna uwaga do wpisu “Kominek jak za dawnych lat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *